Herediter Anjioödem (HAÖ) nadir görülen ancak teşhis konamadığı ve uygun tedavi edilmediğinde ağır sonuçlara neden olabilen hastalıktır. Doç. Dr. Özge Uysal SOYER erken tanı ve taramanın önemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalıtsal özelliği nedeniyle aile çevresinde benzer bulguları olan kişilere yönelik önerilerde bulunan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Özge Uysal SOYER’in açıklamalarını izlemek için videoyu oynatınız.

Kalıtsal bir hastalık olan Herediter Anjioödem (HAÖ) genetik bir hastalık olduğu için ailede ulaşılan ilk hastanın ardından yapılan aile ağacı çalışmasıyla veya hasta öyküleri üzerinden aslında ailede birden çok daha fazla hasta olduğu her zaman ortaya çıkar. Bu nedenle eğer yeni tanı almış bir hastaysanız veya ailedeki tek tanı almış hastaysanız lütfen size benzer yakınmalar yaşayan tüm aile üyelerinizi ve yakın akrabalarınızı HAÖ tanı testleri için sizi takip eden Herediter Anjiyoödem hekiminize yönlendirin.

Erken tanı muhtemel gelişebilecek hayatı tehlike eden larinks atakları gibi ataklara hazırlıklı olmanızı sağlar. Tedavi edilmeyen her 3 larinks atağından biri malesef ki ölümle sonuçlanıyor.

İlgili hekimlere ulaşabilmek ve Herediter Anjiyoödem tedavileri hakkında daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdaki kanallardan bize ulaşınız.

Kaynak: http://www.aid.org.tr/herediter-anjioodem-erken-tani-ve-aile-taramasinin-onemi/